Každý z nás je inteligentný. Len trochu inak. Dokazuje to teória multiple intelligence.

Autor: Jan Milata | 22.12.2015 o 9:17 | Karma článku: 3,90 | Prečítané:  787x

Multiple Intelligences. Počuli ste už tento výraz? V preklade to znamená viacnásobné inteligencie. Je to veľmi zaujímavá teória o tom, že každý z nás je inteligentný. V nejakej oblasti. 

Je zároveň aj kontroverzná, pretože búra doteraz nastavené modely určovania inteligencie, ako aj samotný vzdelávací proces na školách.

O čo ide? Teória viacnásobných inteligencií. Nie, nejde o žiadne sci-fi alebo futuristické vízie, táto teória existuje už od roku 1983, kedy americký psychológ Howard Gardner vymedzil sedem druhov inteligencie, ktoré odrážajú rozmanitosť ľudských schopností. Na inteligenciu sa tak nepozerá ako na jednu schopnosť ľudskej mysle. Podľa tejto teórie napríklad človek, ktorý neovláda matematiku a prácu s číslami, nie je menej inteligentný ako iní, ale môže vynikať v inom druhu inteligencie. Podľa teórie “Multiple Intelligences” sa musí ku každému človeku pristupovať individuálne a nemerať v IQ testoch celkovú inteligenciu, ale každý druh zvlášť.

Teória mnohopočetných inteligencií vymedzuje 7 druhov inteligencie:

-          Telesne-pohybová inteligencia

-          Interpersonálna inteligencia

-          Verbálne-jazyková inteligencia

-          Logicko-matematická inteligencia

-          Intrapersonálna inteligencia

-          Vizuálno-priestorová inteligencia

-          Hudobná inteligencia

 

Podľa Gardnera, tieto inteligenčné rozdiely sú výzvou pre vzdelávací systém, ktorý predpokladá, že každý sa môže naučiť rovnaké predmety tým istým spôsobom. Jeho názor spôsobil vlnu kritiky, pretože spochybnil súčasný vzdelávací systém, ktorý sa zameriava skôr na verbálno-jazykovú a logicko-matematickú inteligenciu. Odporučil štýl vyučovania, vhodný pre všetkých sedem druhov inteligencie. 

Na prvý pohľad sa to môže zdať neuskutočniteľné, vzdelávať v tak širokom spektre. Zdá sa však, že riešenie spočíva v používaní multimédií. Znie to logicky, že? Multimédiá totiž dokážu vytvárať rôzne "vnemy", ktoré u jednotlivcov fungujú pri učení. Skúsme si to na príklade. Akou formou si skôr zapamätáte slovo "stôl"? Keď si ho napíšete a niekto vám slovami vysvetľuje jeho význam, alebo video, na ktorom názorne uvidíte, čo to stôl je a na čo sa dá použiť? Viem, je to primitívny príklad, ale vystihuje podstatu používania multimédií vo vyučovacom procese. Pomocou vizuálneho vnemu dokážeme identifikovať objekty, priestorové vzťahy a súvislosti. Ďalší dobrý príklad je zapojenie zvukového vnemu. Rozlišujeme pritom verbálny a neverbálny zvuk, ako je hudba. Ďalej je to pohyb, ktorý môžeme použiť pre znázornenie ľudského výkonu a študenti ho môžu ľahko kopírovať alebo ukážka reálnych situácií (nie hraných). Nie každý jednotlivec je stvorený na učenie formou čítania a slovného vysvetľovania. 

Teória mnohopočetných inteligencií sa stáva populárnou pri výučbe cudzích jazykov. Čoraz viac nových a aktualizovaných učebnicových kurzov pridáva rôzne multimediálne nástroje ako doplnok ku klasickej výučbe. Z týchto kurzov sa tak stáva efektívny nástroj k tomu, aby študenti s rôznymi inteligenciami zvládli naučiť sa cudzí jazyk im prirodzeným spôsobom. Len si porovnajme učebnice spred dvadsiatich rokov a tie dnešné. Je v nich veľký rozdiel. Dnes sú učebnice plnofarebné, s množstvom obrázkov, sekcií a popisov. Ako doplnky sú Audio CD, DVD, online podpora, metodické pomôcky, obrázkové kartičky a ďalšie.

Tak čo? Do ktorej skupiny inteligentných ľudí patríte Vy? Na určenie inteligencie podľa tejto teórie existujú aj testy. Ak máte záujem, jeden taký test si môžete urobiť online. Drobným nedostatok testu je, že je v angličtine. 

Pre online test navštívte stránku Birmingham Grid for Learning

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?