Raj pre užívateľov antibiotík

Autor: Jan Milata | 3.2.2014 o 22:15 | (upravené 3.2.2014 o 22:20) Karma článku: 6,58 | Prečítané:  1163x

V dnešnom svete je snaha obmedziť užívanie antibiotík. Veď už bolo načase. Lekári nám predpisovali antibiotiká takmer na všetko. A my sme ich v dobrej viere, že nám pomôžu, užívali a užívali, respektíve stále užívame. Stačí však, keď si vygooglite, čo znamená slovo antibiotikum. Je odvodené z gréckych slov „anti“ – proti a „bios“ – život. Keď si to teda spojíme, proti životu, nie je treba čo viac dodávať. Keď v roku 1928 Alexander Fleming izoloval penicilín z huby Penicillium notatum, bol to míľnik v antibiotickej liečbe. Za 86 rokov sa toho však veľa zmenilo a môžeme za to vďačiť nadmernému užívaniu antibiotík. Nie som doktor a nechcem teda písať o antibiotikách z odborného hľadiska.

 (public domain)

Chcem v tomto článku porovnať dve krajiny. Veľkú Britániu a Peru. Keď som pracoval v jednom malebnom mestečku na juhu Anglicka, s neopakovateľným výhľadom na oceán, ochorel som. Klasika v sychravom anglickom počasí. Bolesť hrdla, bolesť priedušiek a kašeľ. Samozrejme ako prvé som si dohodol „appointment“ na miestnej klinike. Doktorka ma prehliadla, popočúvala so stetoskopom a poslala ma do lekárne s tým, aby som si kúpil paracetamol a pil veľa tekutín. Moja prvá otázka bola, či mi nepredpíše nejaké antibiotiká, aby ma tá choroba rýchlo prešla. Pani doktorka na mňa vyjavene pozrela a s hlbokým nepochopením mi oznámila, že má typickú anglickú nádchu, na ktorú antibiotiká nie sú účinné a teda mi žiadne nedá. Netvrdím, že nemala pravdu, len mi to bolo zvláštne, pretože zo Slovenska som bol zvyknutý, že som antibiotiká dostal pri každom takomto probléme. Tak som teda s dlhým nosom odišiel a ďalšie dva týždne som sa trápil s anglickou nádchou.

Keď som bol na dovolenke v Peru, ako na potvoru ma ku koncu pobytu chytili nejaká infekcia. Hrdlo, priedušky, kašeľ, no čo vám poviem, cítil som sa ako na umretie. Asi to bolo z tej parnej sauny. Chceli sme si s Anitou dopriať trošku romantiky a tak sme si dali bylinkovú saunu, nie však suchú, ale parnú. Na to sme ešte neskôr večer išli s celou jej rodinou do čínskej štvrte dať si moje obľúbené „aeropuerto“. Ten večer nesmiem Anite ani len pripomínať, pretože namiesto toho, aby sme si vychutnali jedlo v spoločnosti jej rodiny, som ju ukecal k tomu, aby išla so mnou zháňať tatarskú omáčku. Samozrejme sme nič nezohnali, veď sme boli v čínskej štvrti, kde mali iba samé sójové omáčky. Na druhý deň som mal letieť späť na Slovensko.

Aby som sa však vrátil k téme tohto článku, antibiotiká, Peru je pravým opakom Veľkej Británie. Tu si môžete antibiotiká voľne zakúpiť k ktorejkoľvek lekárni. Skutočne. Na moje veľké prekvapenie stačilo iba lekárnikovi oznámiť, aký mám problém a ten mi hneď dal na výber z niekoľkých antibiotických liekov. Dokonca som si nemusel kúpiť celú krabičku! Mohol som si podľa vlastného uváženia vybrať, či chcem antibiotiká na 3 dni, čo je minimálne potrebný čas na ich užívanie, alebo na 7-10 dní, ktoré klasická antibiotická liečba trvá. Aký to len raj pre ľudí, ktorí neznášajú nekonečné čakanie u lekára. Toto presne som si pomyslel. Paráda. Keď sa však nad tým zamyslím, je to vlastne katastrofa. Neodborné a nekontrolované kupovanie antibiotík bez predchádzajúceho zhodnotenia odborníkom, iba na základe vlastného uváženia, to nie je práve najlepšia cesta k dlhovekosti.

 

Na záver by som chcel všetkým cestovateľom odporučiť jeden veľmi dobrý prípravok na črevné problémy, ktoré vás pri cestách po Peru môžu veľmi ľahko postihnúť. Stačí, ak zjete neumyté ovocie alebo trochu „chytenú“ zeleninu a je to. Najbližšie dni môžu byť komplikované. Volá sa Lactocereal a je to čisto prírodný produkt. Fľaštička stojí okolo 17 soles (5 eur). S jeho pomocou vás problémy do troch dní prejdú. Ja som ho preventívne užíval stále.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?