Pomoc pre indiánske deti

Autor: Jan Milata | 10.1.2014 o 22:29 | (upravené 10.1.2014 o 23:06) Karma článku: 4,53 | Prečítané:  510x

V tomto článku si povieme zopár informácií o jednom veľmi zaujímavom a užitočnom projekte, ktorý vznikol už v roku 2002 v susednej Českej republike. Projekt má názov „Nadační fond Inka“ a jeho hlavnou úlohou je podpora vzdelávania indiánov v Andách.  Všetky fotografie v tomto článku sú uverejnené s láskavým dovolením ich autorky PhDr. Olgy Vilimkove, za čo sa jej aj touto cestou chcem poďakovať.

Nadačný fond Inka v PeruNadačný fond Inka v Peruhttp://www.inkaperu.cz/pratelstvi.html

 

O nadačnom fonde som sa dozvedel prostredníctvom kníh „Peru – deti Inkov“ a „Učitelkou v Peru“, ktoré napísala zakladateľka fondu, PhDr. Olga Vilímková PhD. Je to vzácna žena, ktorá sa už dlho zaujíma o indiánske kultúry Inkov a Mayov a v roku 2001 sa rozhodla stať dobrovoľníčkou a vyučovať v peruánskej základnej škole v dedinke Pucamarca v regióne Cusco. Keď sa po roku vrátila domov do Čiech, založila Nadačný fond Inka. Ako som už spomínal, hlavnou náplňou fondu je podporovať nadané indiánske deti z chudobných rodín v štúdiu na základnej, strednej a aj vysokej škole. Okrem toho sa venuje aj osvetovej činnosti rôznymi besedami a výstavami o živote indiánov. Olga Vilímková okrem toho vyučuje na Vysokej škole ekonomickej v Prahe.

http://www.inkaperu.cz/sonkoca_p.html

Projekt na podporu vzdelávania chudobných indiánskych detí sa volá Sonkoča a od svojho vzniku poskytol štipendium okolo 1200 študentom. Cieľom podpory je vychovať generáciu, ktorá zlepší život indiánov vo vysokohorských oblastiach. Sonkoča je kečuánske slovo a znamená srdiečko. Ako projekt funguje? Formou sponzoringu. Nadačný fond Inka má k dispozícii databázu záujemcov a štipendium a každý záujemca o sponzoring si môže vybrať „svoje“ dieťa, ktoré chce sponzorovať. Peruánci svojich sponzorov familiárne volajú kmotrovia. Sponzor môže teda konkrétnemu dieťaťu poskytnúť finančný dar ako príspevok na štúdium. Z finančných darov sa hradí zápisné, poplatky vyžadované školou počas školského roka, povinná uniforma, učebnice a školské pomôcky. Finančné prostriedky idú iba na účely vzdelávania dieťaťa, o nákladoch sa vedú účtovné záznamy, ktoré sa predkladajú finančnému úradu v Cuscu, v žiadnom prípade z nich nie je možné hradiť iné výdavky.

Medzi sponzormi – kmotrami, deťmi a ich rodinami, vznikajú často úzke a priateľské vzťahy. Kmotor je pravidelne informovaný o úspechoch študenta, deti im píšu listy, pravidelne sa organizujú aj výlety kmotrov do Peru, kde navštevujú svoju rodinu. Medzi známeho sponzora patrí aj český herec a režisér Jaroslav Dušek.

Viac informácií a konkrétne príspevky na štúdium sa môžete dozvedieť priamo z webovej stránky nadačného fondu: www.inkaperu.cz. Okrem toho tam nájdete aj ďalšie zaujímavé informácie o projektoch, kalendár akcií alebo fotogalériu.

V prípade, že vás tento projekt osloví, prosím zapojte sa a pomôžete tak nadaným deťom dostať vzdelanie, ktoré by si inak ich chudobné rodiny nemohli dovoliť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?