Pomoc pre indiánske deti

Autor: Jan Milata | 10.1.2014 o 22:29 | (upravené 10.1.2014 o 23:06) Karma článku: 4,53 | Prečítané:  492x

V tomto článku si povieme zopár informácií o jednom veľmi zaujímavom a užitočnom projekte, ktorý vznikol už v roku 2002 v susednej Českej republike. Projekt má názov „Nadační fond Inka“ a jeho hlavnou úlohou je podpora vzdelávania indiánov v Andách.  Všetky fotografie v tomto článku sú uverejnené s láskavým dovolením ich autorky PhDr. Olgy Vilimkove, za čo sa jej aj touto cestou chcem poďakovať.

Nadačný fond Inka v PeruNadačný fond Inka v Peruhttp://www.inkaperu.cz/pratelstvi.html

 

O nadačnom fonde som sa dozvedel prostredníctvom kníh „Peru – deti Inkov“ a „Učitelkou v Peru“, ktoré napísala zakladateľka fondu, PhDr. Olga Vilímková PhD. Je to vzácna žena, ktorá sa už dlho zaujíma o indiánske kultúry Inkov a Mayov a v roku 2001 sa rozhodla stať dobrovoľníčkou a vyučovať v peruánskej základnej škole v dedinke Pucamarca v regióne Cusco. Keď sa po roku vrátila domov do Čiech, založila Nadačný fond Inka. Ako som už spomínal, hlavnou náplňou fondu je podporovať nadané indiánske deti z chudobných rodín v štúdiu na základnej, strednej a aj vysokej škole. Okrem toho sa venuje aj osvetovej činnosti rôznymi besedami a výstavami o živote indiánov. Olga Vilímková okrem toho vyučuje na Vysokej škole ekonomickej v Prahe.

http://www.inkaperu.cz/sonkoca_p.html

Projekt na podporu vzdelávania chudobných indiánskych detí sa volá Sonkoča a od svojho vzniku poskytol štipendium okolo 1200 študentom. Cieľom podpory je vychovať generáciu, ktorá zlepší život indiánov vo vysokohorských oblastiach. Sonkoča je kečuánske slovo a znamená srdiečko. Ako projekt funguje? Formou sponzoringu. Nadačný fond Inka má k dispozícii databázu záujemcov a štipendium a každý záujemca o sponzoring si môže vybrať „svoje“ dieťa, ktoré chce sponzorovať. Peruánci svojich sponzorov familiárne volajú kmotrovia. Sponzor môže teda konkrétnemu dieťaťu poskytnúť finančný dar ako príspevok na štúdium. Z finančných darov sa hradí zápisné, poplatky vyžadované školou počas školského roka, povinná uniforma, učebnice a školské pomôcky. Finančné prostriedky idú iba na účely vzdelávania dieťaťa, o nákladoch sa vedú účtovné záznamy, ktoré sa predkladajú finančnému úradu v Cuscu, v žiadnom prípade z nich nie je možné hradiť iné výdavky.

Medzi sponzormi – kmotrami, deťmi a ich rodinami, vznikajú často úzke a priateľské vzťahy. Kmotor je pravidelne informovaný o úspechoch študenta, deti im píšu listy, pravidelne sa organizujú aj výlety kmotrov do Peru, kde navštevujú svoju rodinu. Medzi známeho sponzora patrí aj český herec a režisér Jaroslav Dušek.

Viac informácií a konkrétne príspevky na štúdium sa môžete dozvedieť priamo z webovej stránky nadačného fondu: www.inkaperu.cz. Okrem toho tam nájdete aj ďalšie zaujímavé informácie o projektoch, kalendár akcií alebo fotogalériu.

V prípade, že vás tento projekt osloví, prosím zapojte sa a pomôžete tak nadaným deťom dostať vzdelanie, ktoré by si inak ich chudobné rodiny nemohli dovoliť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

EKONOMIKA

Daniari pripravili na Remetu trestné oznámenie, na políciu neodišlo

Firma buduje tunel za 410 miliónov eur.

ŠPORT

Slovenka dvakrát zdolala olympijskú víťazku. Pár hodín po maturite

Podmaníková vraj favoritku rozplakala.


Už ste čítali?