reklama

Každý z nás je inteligentný. Len trochu inak. Dokazuje to teória multiple intelligence.

Multiple Intelligences. Počuli ste už tento výraz? V preklade to znamená viacnásobné inteligencie. Je to veľmi zaujímavá teória o tom, že každý z nás je inteligentný. V nejakej oblasti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Je zároveň aj kontroverzná, pretože búra doteraz nastavené modely určovania inteligencie, ako aj samotný vzdelávací proces na školách.

O čo ide? Teória viacnásobných inteligencií. Nie, nejde o žiadne sci-fi alebo futuristické vízie, táto teória existuje už od roku 1983, kedy americký psychológ Howard Gardner vymedzil sedem druhov inteligencie, ktoré odrážajú rozmanitosť ľudských schopností. Na inteligenciu sa tak nepozerá ako na jednu schopnosť ľudskej mysle. Podľa tejto teórie napríklad človek, ktorý neovláda matematiku a prácu s číslami, nie je menej inteligentný ako iní, ale môže vynikať v inom druhu inteligencie. Podľa teórie “Multiple Intelligences” sa musí ku každému človeku pristupovať individuálne a nemerať v IQ testoch celkovú inteligenciu, ale každý druh zvlášť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Teória mnohopočetných inteligencií vymedzuje 7 druhov inteligencie:

- Telesne-pohybová inteligencia

- Interpersonálna inteligencia

- Verbálne-jazyková inteligencia

- Logicko-matematická inteligencia

- Intrapersonálna inteligencia

- Vizuálno-priestorová inteligencia

- Hudobná inteligencia

Podľa Gardnera, tieto inteligenčné rozdiely sú výzvou pre vzdelávací systém, ktorý predpokladá, že každý sa môže naučiť rovnaké predmety tým istým spôsobom. Jeho názor spôsobil vlnu kritiky, pretože spochybnil súčasný vzdelávací systém, ktorý sa zameriava skôr na verbálno-jazykovú a logicko-matematickú inteligenciu. Odporučil štýl vyučovania, vhodný pre všetkých sedem druhov inteligencie. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na prvý pohľad sa to môže zdať neuskutočniteľné, vzdelávať v tak širokom spektre. Zdá sa však, že riešenie spočíva v používaní multimédií. Znie to logicky, že? Multimédiá totiž dokážu vytvárať rôzne "vnemy", ktoré u jednotlivcov fungujú pri učení. Skúsme si to na príklade. Akou formou si skôr zapamätáte slovo "stôl"? Keď si ho napíšete a niekto vám slovami vysvetľuje jeho význam, alebo video, na ktorom názorne uvidíte, čo to stôl je a na čo sa dá použiť? Viem, je to primitívny príklad, ale vystihuje podstatu používania multimédií vo vyučovacom procese. Pomocou vizuálneho vnemu dokážeme identifikovať objekty, priestorové vzťahy a súvislosti. Ďalší dobrý príklad je zapojenie zvukového vnemu. Rozlišujeme pritom verbálny a neverbálny zvuk, ako je hudba. Ďalej je to pohyb, ktorý môžeme použiť pre znázornenie ľudského výkonu a študenti ho môžu ľahko kopírovať alebo ukážka reálnych situácií (nie hraných). Nie každý jednotlivec je stvorený na učenie formou čítania a slovného vysvetľovania. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Teória mnohopočetných inteligencií sa stáva populárnou pri výučbe cudzích jazykov. Čoraz viac nových a aktualizovaných učebnicových kurzov pridáva rôzne multimediálne nástroje ako doplnok ku klasickej výučbe. Z týchto kurzov sa tak stáva efektívny nástroj k tomu, aby študenti s rôznymi inteligenciami zvládli naučiť sa cudzí jazyk im prirodzeným spôsobom. Len si porovnajme učebnice spred dvadsiatich rokov a tie dnešné. Je v nich veľký rozdiel. Dnes sú učebnice plnofarebné, s množstvom obrázkov, sekcií a popisov. Ako doplnky sú Audio CD, DVD, online podpora, metodické pomôcky, obrázkové kartičky a ďalšie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tak čo? Do ktorej skupiny inteligentných ľudí patríte Vy? Na určenie inteligencie podľa tejto teórie existujú aj testy. Ak máte záujem, jeden taký test si môžete urobiť online. Drobným nedostatok testu je, že je v angličtine. 

Pre online test navštívte stránku Birmingham Grid for Learning

Jan Milata

Jan Milata

Bloger 
  • Počet článkov:  45
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Slovák, ktorý si zamiloval ďalekú a veľmi rôznorodú krajinu, plnú histórie, tajomstiev, tradícií a milých ľudí - Peru. Zamiloval sa nielen do krajiny, ale aj do Peruánky, s ktorou má jedného syna. Zoznam autorových rubrík:  JedloCestovanieSúkromnéNezaradenéMotivácia

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu