reklama

Svieži, chutný a vitamínmi nabitý Cañihua šalát

Nezľaknite sa prosím toho zložitého slova v názve článku. Cañihua (čítaj kaniua) alebo Kaniwa síce pochádza z ďalekých peruánskych Ánd, ale je možné si ju kúpiť aj u nás na Slovensku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Smelo môžem povedať, že Cañihua je ešte neobjavená sestra Quinoa.

Cañihua je plodina príbuzná Quinoa a to nielen vzhľadom, ale aj chuťou. Spolu s Kiwicha tvoria pôvodné andské plodiny, rastúce vo vysokých nadmorských výškach. 

Uveríte mi, keď vám poviem, že plodinu Kiwicha určite poznáte? Ide totiž o Amaranth, ktorý si kúpime na Slovensku v každom obchode so zdravou výživou.

Quinoa, Cañihua a Kiwicha sú teda bezlepkové "superplodiny", ktoré pochádzajú z peruánskych Ánd. Ak sa trošku zaujímate o zdravý životný štýl, tak ste zaregistrovali fakt, že veľa takzvaných "superfood" a "superfruit" pochádza práve z andských oblastí. Neviem síce čím to bude, možno tým čistým ovzduším alebo ako niektoré legendy hovoria, zásahom božstiev.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nad čím sa ale zamýšľam je fakt, že Inkovia, ktorí Andám vládli, nepochybne ťažili z týchto plodín. Viete si predstaviť žiť vo vysokej nadmorskej výške, kde sotva niečo vypestujete, prekonávať veľké vzdialenosti a stavať monumentálne stavby, v takých krutých prírodných podmienkach? Existuje teória, že Inkovia dokázali vytvoriť a spravovať tak veľké impérium aj vďaka znalosti pozitívnych účinkov plodín, ktoré v Andách rastú. Dáva to celkom logiku, čo poviete?

Na rozdiel od Quinoy neobsahuje Cañihua vysoké množstvo saponínu, ktorý je potrebné odstraňovať vodou. Typické pre saponíny je, že pri zmiešaní s vodou penia ako mydlo. Saponín spôsobuje podráždenie tráviaceho traktu. V Európe predávaná Quinoa je už zbavená saponínu, avšak ak zavítate do Peru alebo Bolívie, tam sa s touto procedúrou určite stretnete. Pre istotu však radšej vždy "periem" Quinoa vo vode.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Cañihua dokonca obsahuje viac bielkovín, železa, horčíka a vápnika ako Quinoa. Tieto dve plodiny svoje príbuzenstvo nezaprú. Varia sa podobne, dva diely vody a jeden diel Cañihua, varíme cca 20 minúť. Chuť zvýrazníme, ak ich pred varením mierne opečieme a pridáme soľ.

Po nutričnej stránke je Cañihua skutočne výnimočná. Má vysoký obsah kvalitných bielkovín, ktoré obsahujú dostatočné množstvo aminokyseliny lyzín. Obsahuje tiež vitamín E, vlákninu (ktorej má viac ako ostatné andské plodiny) a minerály. Je prirodzene bezlepková.

Cañihua je v západnom svete ešte pomerne neznáma plodina, ktorú podobne ako Quinoa môžeme zaradiť medzi "superfood", teda potravinu, plodinu, ktorá obsahuje množstvo prospešných látok pre ľudské telo. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Superfood sa stávajú v posledných rokoch veľmi populárne a to hlavne medzi vegetariánmi, vegánmi a celiatikmi, ktorým poskytujú dostatok živín, ale ich prínos samozrejme ocenia aj všetci ostatní. Žiť zdravšie sa stáva životným štýlom a preto prichádzajú stále nové superfood na náš trh. Čo je samozrejme dobre, pretože tak máme možnosť ochutnať pre nás exotické jedlá.

Cañihua - ako ju využiť?

Cañihua môžeme využiť v rôznych jedlách. Či už si z nej pripravíme chutnú kašu s mliekom a medom, alebo rizoto, no môžeme ju použiť ako prísadu do polievok, zmesí na vyprážanie, v mäsových jedlách, dokonca aj v sladkých pokrmoch, dezertoch alebo ako nápoj, rozmixovaný s mliekom alebo vodou na riedku kašu a dochutený napríklad medom alebo ovocím. Vyskúšajte Cañihua ako súčasť vášho smoothie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pre puntičkárov ešte spomeniem nutričné hodnoty v 100 gramoch Cañihua:

Bielkoviny: 15,1 g
Sacharidy: 55,8 g – z toho cukry: 3,0 g
Tuky: 8,3 g – z toho nasýtené mastné kyseliny: 1,5 g
Vláknina: 9,5 g
Sodík: 0,01 g
Železo: 8,2 mg (59% DDD)
Kyselina listová: 246 µg (123% DDD)

Viete čo je skutočným požehnaním týchto plodín? Fakt, že poskytujú dostatok živín pre jednoduchých, chudobných a zdrojmi obmedzených ľudí, žijúcich v andských oblastiach.

Poďme si už ale predstaviť recept na chutný, čerstvý, svieži, vitamínmi nabitý a farebný Cañihua šalát s kari-limetkovým dresingom.

Ako prvé si uvaríme obilninu Cañihua. Je to veľmi jednoduché. Do hrnca nasypeme 1 pohár Cañihua, zalejeme 1 a 3/4 pohárom vody, pridáme pol čajovej lyžičky soli a varíme cca 25 minút. Na 1 pohár Cañihua je potrebných 1 a 3/4 až 2 poháre vody. Soľ nám zvýrazní chuť obilniny. Z jedného pohára surovej Cañihua dostaneme asi 2-3 poháre uvarenej Cañihua. Po dovarení necháme Cañihua vychladnúť, aby nám neuvarila ostatné ingrediencie.

Počas varenia Cañihua si pripravíme ostatné ingrediencie, ktorými sú:

  • 2 čerstvé sladké kukurice

  • 2-4 mrkvy

  • Koriander (cca 100gr)

  • 1/2 pohára sušených hrozienok (môžete nahradiť akýmkoľvek sušeným ovocím, podľa chuti)

  • Kari limetkový dressing

Pripravíme si väčšiu misku. Sladkú kukuricu si položíme na krájaciu dosku a nožom pekne odkrojíme zrná z každej strany (je to jednoduchšie ako oddeľovať jednotlivé zrná ako Popoluška). Mrkvu si nastrúhame. Koriander nasekáme nadrobno.

Do misky dáme zrná čerstvej kukurice, nastrúhanú mrkvu, pridáme uveranú Canihua, kari-limetkový dresing, sušené ovocie, nasekaný koriander. Sušené ovocie dodá šalátu sladkú chuť a v kombinácii s kari a limetkovou šťavou je to fantázia pre chuťové bunky.

Na prípravu kari-limetkového dresingu budeme potrebovať:

  • 1/3 pohára olivového oleja

  • 3 polievkové lyžičky šťavy z limetky

  • 1 a 1/2 čajovej lyžičky kari korenia

  • 1/2 čajovej lyžičky soli

Všetky ingrediencie na dressing zmiešame v miske.

Šalát dobre premiešame, pridáme ešte nasekaný koriander a hotovo. Chutný, čerstvý, svieži, hrajúci farbami šalát môžeme ochutnať.

Pre vizualizáciu pripájam aj video z youtube, kde sa tento šalát pripravuje. Video je v angličtine.

Dobrú chuť.

 

P.S. Poznáte fialovú kukuricu? Ak nie, prečítajte si môj starší článok o fialovej kukurici.Práve túto kukuricu môžeme použiť na experiment a namiesto klasickej sladkej žltej kukurice, môžeme do šalátu pridať zrná uvarenej fialovej kukurice.

 

Jan Milata

Jan Milata

Bloger 
  • Počet článkov:  45
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Slovák, ktorý si zamiloval ďalekú a veľmi rôznorodú krajinu, plnú histórie, tajomstiev, tradícií a milých ľudí - Peru. Zamiloval sa nielen do krajiny, ale aj do Peruánky, s ktorou má jedného syna. Zoznam autorových rubrík:  JedloCestovanieSúkromnéNezaradenéMotivácia

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu