reklama

Čo vás napadne, keď sa povie Peru?

Čo vás napadne, keď sa povie Peru? Ďaleká krajina, Latinská Amerika, Machu Picchu, Titicaca, dažďové pralesy, Inkovia, exotika? Alebo niečo iné? V jednom zo svojich článkov som napísal, že v Peru nájdete všetko. Máte rovnaký názor ako ja?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Mapa Peru - rozdelenie podľa departementov.
Mapa Peru - rozdelenie podľa departementov. (zdroj: (JohnManuel))

Poďme si to rozobrať na drobné. Základnou informáciou pre nás je, že Peru má rozlohu viac ako 1,2 milióna štvorcových kilometrov a svojou rozlohou sa umiestnilo na 20. mieste spomedzi všetkých krajín sveta. To je ako rozloha Slovenska krát 25! Ak by ste chceli prejsť z jedného konca Peru na druhý, trvalo by vám to okolo 35 hodín autom, 570 hodín pešo (ak by ste šli bez prestávky). Prešli by ste 2500 kilometrov, ak rátame vzdialenosť z mestečka Tumbes na hraniciach s Ekvádorom do mesta Tacna pri čilských hraniciach. Prekonať by ste museli nádherné pláže, veľkomesto, ale aj suché Altiplano a púšť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krajina je rozdelená na 25 regiónov (departementov) a samostatnú provinciu Lima. Z toho jeden región je súčasťou hlavného mesta Lima, ale získal štatút samostatnosti. Ide o región Callao, kde sa nachádza prístav aj medzinárodné letisko. Každý z regiónov je ešte rozdelený na provincie a provincie na okresy. Celkovo má Peru 195 provincií a 1833 okresov.

Koľko obyvateľov má Peru? Viac ako 29 miliónov! Patrí mu tak 43. miesto medzi najľudnatejšími krajinami (štvrté miesto v rámci juhoamerických krajín). V porovnaní so Slovenskom je to päť a pol krát viac. Väčšinu z týchto ľudí – až 45% - tvoria pôvodní indiánski obyvatelia – Amerindiáni (toto slovo sa používa v anglickom jazyku od začiatku minulého storočia a označuje pôvodných obyvateľov kontinentu. Bola tu potreba rozlíšiť medzi Indiánmi a Indmi, keďže v angličtine je to jedno slovo „Indian“). Ďalšou veľkou skupinou sú mestici – 37% - čo sú potomkovia pôvodných obyvateľov a belochov, väčšinou Španielov. Belosi tu majú zastúpenie v pomere 15%, no a zvyšné 3% patria ostatným rasám ako Černosi, Číňania, Japonci. Niektoré národnosti si v Peru vytvorili svoje komunity. Napríklad Nemci sa do Peru začali sťahovať v polovici 19. storočia. Usadili sa v mestách Tarapoto, Moyobamba v provincii Amazonas. Ich imigrácia bola organizovaná peruánskou vládou a vodcom imigrantov bol barón Cosme Damián Freiherr von Schutz Holzhausen, nemecký cestovateľ, ktorý navštívil nemecké kolónie v Texase a dostal nápad vytvoriť nemeckú kolóniu aj v Južnej Amerike. V súčasnosti si nemecká komunita v Oxapampa stále zachováva svoje tradície a kultúru, hoci väčšina z jej členov sa už narodila v Peru. Podľa Sergeja Chelemendika v Peru žije 1,3 milióna Číňanov, 160 tisíc Nemcov, 500 tisíc Talianov, 90 tisíc Japoncov a dokonca 9 tisíc Cigánov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nemecká komunita v Peru (public domain)

Hlavné mesto Lima je nielen politickým centrom krajiny, ale aj obchodným a administratívnym. Žije tu takmer 9 miliónov obyvateľov, čo je 30% peruánskej populácie. Ľudia sa do mesta sťahujú z vidieka za prácou. Sídlia tu všetky medzinárodné firmy. Lima nám však ukazuje dve stránky. Bohaté obchodné štvrte ako Miraflores, San Isidro, s mrakodrapmi, kde žijú bohatí Peruánci, oproti tomu chudobnejšie časti mesta, kde žijú jednoduchí ľudia. Medzi ďalšie dôležité mestá patria Arequipa, Trujillo, Chiclayo, Piura, Iquitos, Cusco, Chimbote, Huancayo. V každom z nich žije viac ako 250.000 obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Peruánska žena v mestečku Chivay. Dosť škaredo sa na mňa pozrela, keď som ju fotil.

Obyvatelia Peru označovali v minulosti bielych cudzincov slovom „gringo”. Neznamená to však žiadnu urážku. Slovo „gringo“ v súčasnosti používajú výhradne pre Američanov alebo pre americky vyzerajúcich ľudí, teda prakticky všetkých belochov. Peruánci vás nebudú váhať pozdraviť „Hola gringo!” Vo všeobecnosti platí, že Peruánci sú veľmi priateľskí, mierumilovní ľudia, ktorí vám radi pomôžu.

Geografia Peru je veľmi rôznorodá. Prelínajú sa tu tri prírodné pásma, nazývané Costa, Sierra a Selva. Costa – pobrežná časť Peru, sa tiahne popri Pacificku v dĺžke 2200 kilometrov (ak by ste si chceli pešo prejsť Peru, určite sa vyberte touto oblasťou, je najschodnejšia a najviac zaľudnená). Žije tu približne 44 % populácie a je to hlavná ekonomická oblasť krajiny. Jej súčasťou je severná čast púšte Atacama. Atacama je všeobecne známa ako najsuchšie miesto na planéte. V regióne Costa sa nachádza aj hlavné mesto Lima.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Asi najznámejším geografickým regiónom je Sierra – horská oblasť, rozprestierajúca sa v centrálnej časti Peru, pokrytá masívnymi vrcholkami Ánd, hlbokými kaňonmi (nachádzajú sa tu dva najhlbšie kaňony sveta) a úžasnými predkolumbovskými archeologickými miestami. Priemerná nadmorská výška tu je 4000 metrov nad morom. Andská oblasť patrí medzi jednu z najnestabilnejších horských oblastí, s častými zemetraseniami, zosuvmi pôdy a záplavami. Aj napriek týmto nestabilnostiam v tejto oblasti žije približne 40 % populácie Peru. Andy sú svedkami jednej z najväčších predkolumbovských civilizácií a ich stavby Machu Picchu.

Selva je oblasť pokrytá obrovským dažďovým pralesom, v okolí rieky Amazon, ktorý siaha až na územie Brazílie. Zaberá asi 60% z územia krajiny. Je zaujímavá nielen per turistov, ale aj pre dobrodruhov a hľadačov legendárneho zlatého mesta Eldorádo. Takže ak máte chuť zažiť niečo vzrušujúce, určite nezabudnite navštíviť niektorý z regiónov v tejto oblasti. Bohužiaľ aj peruánsky dažďový prales je postihnutý odlesňovaním, za ktoré môžu hlavne ropné spoločnosti, ktoré tu neustále hľadajú nové náleziská nerastných surovín. Nemalú časť na miznutí stromov majú aj miestni obyvatelia, ktorí si predajom dreva zabezpečujú svoj príjem. Aj napriek tomu však existujú chránené územia a národné parky, ktoré zabezpečujú ochranu flóry a fauny. V súčasnosti je ich viac ako 24. Medzi najväčšie rezervácie patrí národný park Manu. Hlboko v srdci peruánskej Selvy sa stretávajú dve veľké rieky Maraňón a Ucayali, ktoré sú zdrojom Amazonky.

Geografické rozdelenie Peru - costa, sierra, selva (public domain)

Najsevernejšou časťou Peru je rieka Putumayo, ktorá tvorí dlhý úsek hranice medzi Peru a Kolumbiou. Najjužnejšou časťou je mesto Tacna, pri hraniciach s Chile. Východný koniec krajiny tvorí rieka Heath v oblasti Madre de Dios. Najzápadnejšia časť sa nachádza v Punta Balcones v regióne Piura. Najvyšším vrcholom Peru je Huascarán v pohorí Cordillera Blanca, s výškou 6.768 metrov nad morom. Najhlbším miestom je kaňon Cotahuasi, ktorý prekonal svojou hĺbkou aj Grand Canyon. Najnižší bod je kotlina Sechura (-34 metrov pod hladinou mora).Najdlhšou riekou v Peru je rieka Ucayali. Je to prítok Amazonky s dĺžkou 1771 km. Najvyššie položeným splavným jazerom je Titicaca pri meste Puno. Toto jazero sa zasahuje aj na územie Bolívie a má celkovú rozlohu 8.380 km2 (4.966 na území Peru).Najväčší ostrov z peruánskeho pobrežia je ostrov San Lorenzo s rozlohou 16,48 km2.

Peru ponúka mnoho zaujímavostí a turistických atrakcií. Nech už je dôvod vašej návštevy akýkoľvek, určite nebudete sklamaný. Či už bažíte po historickom poznaní, po spoznávaní kultúry alebo chcete zažiť dobrodružstvo, vidieť čo ste ešte nevideli, zaujíma vás umenie, zábava, gastronómia, to všetko Peru ponúka. Čo určite musíte vidieť je hlavné mesto Lima, mesto ktoré nikdy nespí. Machu Picchu, Sacred Valley, Inca Trail, jazero Titicaca, obrazce Nazca, oázu v púšti Huacachina, ostrovy tučniakov Islas Ballestas, biele mesto Arequipa, Colca kaňon, Národný park Manu, Chan Chan, rieku Amazonku a veľa veľa iných miest. Ak ho teda chcete spoznať, pripravte si pár mesiacov dovolenky a ani to vám nebude stačiť. O ďalších zaujímavostiach si môžete prečítať tu (http://www.peruanita.eu/zaujimavosti/)

Jan Milata

Jan Milata

Bloger 
  • Počet článkov:  45
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Slovák, ktorý si zamiloval ďalekú a veľmi rôznorodú krajinu, plnú histórie, tajomstiev, tradícií a milých ľudí - Peru. Zamiloval sa nielen do krajiny, ale aj do Peruánky, s ktorou má jedného syna. Zoznam autorových rubrík:  JedloCestovanieSúkromnéNezaradenéMotivácia

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu