Viete čo je chullo?

Autor: Jan Milata | 16.1.2014 o 21:39 | (upravené 16.1.2014 o 21:45) Karma článku: 5,72 | Prečítané:  841x

Keď prídete do Peru alebo Bolívie a na trhu poviete chullo (čítaj "čujo"), hneď vám každy bude ponúkať čiapku. Určite ste už aj u nás videli ľudí, ktorí mali na hlave pletenú alebo háčkovanú čapicu so vzorom, s klapkami na uši a šnúrkami. Presne to je chullo. Medzi peruánskym a slovenských chullom je však rozdiel.

Chullos peruanosChullos peruanos(bez autorských práv)

V prvom rade chullo tvorí tradičný doplnok odevu. V niektorých oblastiach Peru slúži na identifikáciu, určenie spoločenského postavenia ale aj toho, či ste slobodný alebo zadaný. Iné chullo sa nosí v bežný deň, iné zasa pri slávnostiach alebo významných príležitostiach. Je súčasťou kostýmov, ktoré Peruánci využívajú pri tradičných tancoch. Chullo je teda súčasťou tradície, ktorá siaha ešte do čias pred inváziou Španielov do krajiny. V jazyku kečua to je "ch'ullu".


Chullo sa vyrába hlavne z vlny alpaky, ale aj vikune, lamy alebo ovce. Vlna alpaky je veľmi kvalitná a drahá. Chráni zviera pred vplyvmi zlého počasia v andskej oblasti. Existuje viac ako 100 druhov tradičných chullos. Každá oblasť má svoje špecifické motívy, vyjadrujúce obrazy zo života. Najviac ich môžeme nájsť v oblastiach náhornej plošiny, odkiaľ aj pochádzajú, hlavne v oblasti Cuzco, Puno alebo Paucartambo. V týchto oblastiach si stále uctievajú tradície a nosenie chulla je ich súčasťou. Bohužiaľ už aj v Peru ide do popredia móda a to hlavne v Lime a tak tradičná hodnota chulla odchádza do úzadia a dôležitejšia je trvanlivosť, výrazná farba, motív,  tvar. V súčasnosti môžete nájsť naozaj rôzne variácie, s rôznymi farbami, veľmi populárne pre turistov sú výšivky s názvom Peru, alebo zobrazujúce lamu.

Chullo je symbolom Peru. Ale usadilo sa aj vo svete a našlo si tam svoje miesto. Je až prekvapujúce koľko ľudí nosí chullo a na koľkých módnych prehliadkach sa objavuje. Chullo sa stalo globálnym štýlom. A pochádza z Peru! :)

Tu nájdete reportáž o tradičných chullos, je to v španielčine:

http://www.youtube.com/embed/7X05CX3sUrMPáčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Hviezda BJD Nik West: Musela som mať chlapčenské meno, ak som chcela hrať

Basgitaristka speváka Princea hovorí, že bude učiteľkou v jeho dome.

SVET

Otestujte sa z atentátov, ktoré poznačili históriu

Pamätáte sa na atentátnikov, ktorí šokovali celý svet alebo na ich obete, ktoré útok neprežili?

KOMENTÁRE

Čo pre nás znamená brexit

Slováci a slovenské enklávy sú od Chicaga cez Buenos Aires, Dublin, Vojvodinu až po časti Rumunska


Už ste čítali?